Uiteenzetting financiële positie
Inleiding
Terug naar navigatie - Uiteenzetting financiële positie - InleidingIn dit hoofdstuk geven we inzicht in de financiële positie van de gemeente Veldhoven. Eerst lichten we het meerjarige exploitatiesaldo toe. Daarbij maken we onderscheid tussen bestaand beleid en nieuw beleid.
Volgens het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) geven we daarnaast inzicht in de jaarlijks terugkerende personeelskosten en de investeringen.
Ook de omvang van de reserves en voorzieningen zegt veel over de financiële positie van de gemeente. Voor een nadere toelichting op de reserves verwijzen we naar de paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing. Daarnaast bevat dit hoofdstuk een overzicht van de voorzieningen.
Tot slot presenteren we het EMU-saldo en een geprognosticeerde begin- en eindbalans.
Raming van de financiële gevolgen van bestaand en nieuw beleid
Terug naar navigatie - Uiteenzetting financiële positie - Raming van de financiële gevolgen van bestaand en nieuw beleidDe begroting bestaat uit bestaand beleid en nieuw beleid. De financiële gevolgen van nieuw beleid en wijzigingen in bestaand beleid zijn per programma zichtbaar.
Onderstaand overzicht laat de totale baten en lasten zien, uitgesplitst naar bestaand en nieuw beleid. Zo wordt duidelijk welk deel van de begroting voortkomt uit eerder vastgesteld beleid en welk deel betrekking heeft op nieuwe keuzes en ontwikkelingen.
Bedragen (x € 1.000) |
Begroting |
||||||
(-/- = nadeel) |
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
|||
1 |
Lasten bestaand beleid |
198.355 |
204.150 |
180.542 |
198.467 |
-/- |
|
2 |
Baten bestaand beleid |
195.086 |
202.459 |
181.148 |
200.782 |
+ |
|
Saldo bestaand beleid |
-3.269 |
-1.691 |
606 |
2.315 |
|||
3 |
Lasten nieuw beleid/bijstelling bestaand beleid |
10.998 |
7.625 |
6.947 |
10.050 |
||
4 |
Baten nieuw beleid/bijstelling bestaand beleid |
9.128 |
4.903 |
616 |
3.524 |
+ |
|
Saldo nieuw beleid/bijstelling bestaand beleid (-/- = nadeel) |
-1.870 |
-2.722 |
-6.331 |
-6.526 |
|||
5 |
Lasten ombuigingsmaatregelen |
31 |
2.362 |
-3.484 |
-3.684 |
-/- |
|
6 |
Baten ombuigingsmaatregelen |
1.450 |
5.732 |
2.837 |
2.900 |
+ |
|
Saldo ombuigingsmaatregelen (-/- = nadeel) |
1.419 |
3.370 |
6.321 |
6.584 |
|||
Totaal |
-3.720 |
-1.043 |
596 |
2.373 |
|||
Jaarlijks terugkerende arbeidskosten
Terug naar navigatie - Uiteenzetting financiële positie - Jaarlijks terugkerende arbeidskostenIn onderstaand overzicht staan de arbeidskosten van het eigen personeel. Het gaat hierbij om de loonkosten en sociale lasten. Voor een nadere toelichting op de personeelskosten en andere kosten van de bedrijfsvoering verwijzen we naar de paragraaf Bedrijfsvoering.
Bedragen (x € 1.000) |
Rek. |
Begr. |
Begroting |
||||||
Programma |
2025 |
2026 |
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
|||
Jaarlijks terugkerende arbeidskosten |
33.652 |
39.354 |
40.659 |
41.944 |
41.928 |
42.234 |
|||
Totaal |
33.652 |
39.354 |
40.659 |
41.944 |
41.928 |
42.234 |
|||
Investeringen
Terug naar navigatie - Uiteenzetting financiële positie - Investeringen




Stand en verloop van de reserves
Terug naar navigatie - Uiteenzetting financiële positie - Stand en verloop van de reserves, |
1-1-2026 |
1-1-2027 |
1-1-2028 |
1-1-2029 |
1-1-2030 |
1-1-2031 |
|||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Naam reserve |
saldo |
+ |
-/- |
saldo |
+ |
-/- |
saldo |
+ |
-/- |
saldo |
+ |
-/- |
saldo |
+ |
-/- |
saldo |
|
Algemene reserve |
|||||||||||||||||
Saldo rekening |
7.123 |
- |
11.307 |
4.184- |
- |
3.720 |
7.903- |
- |
1.043 |
8.947- |
596 |
- |
8.351- |
2.373 |
- |
5.978- |
|
Risicoreserve, deel benoemde risico's |
3.492 |
- |
1.343 |
2.149 |
- |
- |
2.149 |
- |
- |
2.149 |
- |
- |
2.149 |
- |
- |
2.149 |
|
Risicoreserve, deel onbenoemde risico's |
10.000 |
- |
- |
10.000 |
- |
- |
10.000 |
- |
- |
10.000 |
- |
- |
10.000 |
- |
- |
10.000 |
|
Vrije reserve |
57.059 |
18.471 |
1.435 |
74.094 |
1.425 |
8.024 |
67.496 |
3.358 |
- |
70.853 |
341 |
- |
71.194 |
4.300 |
897 |
74.597 |
|
Totaal algemene reserve |
77.673 |
18.471 |
14.085 |
82.059 |
1.425 |
11.744 |
71.741 |
3.358 |
1.043 |
74.055 |
936 |
- |
74.991 |
6.673 |
897 |
80.768 |
|
Bestemmingsreserve |
|||||||||||||||||
Dekkingsreserves |
|||||||||||||||||
Dekkingsreserve urban sportvoorzieningen |
90 |
- |
- |
90 |
- |
6 |
84 |
- |
6 |
78 |
- |
6 |
72 |
- |
6 |
66 |
|
Dekkingsreserve primair onderwijs |
6.665 |
- |
437 |
6.228 |
- |
425 |
5.803 |
- |
417 |
5.385 |
- |
407 |
4.979 |
- |
401 |
4.578 |
|
Dekkingsres. kap.lasten fietsstructuur F67 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
390 |
- |
390 |
- |
- |
390 |
- |
- |
390 |
|
Dekkingsreserve kapitaallasten HOV4 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
2.285 |
- |
2.285 |
|
Dekkingsreserve bevordering energielabel |
393 |
- |
52 |
341 |
- |
52 |
289 |
- |
52 |
236 |
- |
52 |
184 |
- |
52 |
131 |
|
Dekkingsreserve Kempen Campus |
1.510 |
- |
117 |
1.393 |
- |
117 |
1.275 |
- |
99 |
1.176 |
- |
80 |
1.096 |
- |
80 |
1.016 |
|
Reserve voor vervangingsinvesteringen |
|||||||||||||||||
Vervangingsreserve openbare verlichting |
4.875 |
335 |
107 |
5.103 |
342 |
244 |
5.201 |
350 |
293 |
5.257 |
350 |
345 |
5.262 |
350 |
346 |
5.266 |
|
Vervangingsreserve openbaar groen |
4.098 |
290 |
167 |
4.221 |
296 |
197 |
4.320 |
290 |
248 |
4.362 |
290 |
269 |
4.382 |
290 |
338 |
4.334 |
|
Vervangingsreserve bomen |
1.202 |
215 |
46 |
1.371 |
220 |
59 |
1.531 |
225 |
91 |
1.665 |
225 |
100 |
1.790 |
225 |
122 |
1.892 |
|
Vervangingsreserve speelvoorzieningen |
1.148 |
68 |
27 |
1.188 |
69 |
58 |
1.199 |
71 |
80 |
1.191 |
71 |
91 |
1.171 |
71 |
104 |
1.138 |
|
Vervangingsreserve VRI |
1.427 |
70 |
18 |
1.479 |
72 |
90 |
1.461 |
72 |
92 |
1.441 |
72 |
188 |
1.324 |
72 |
200 |
1.195 |
|
Doelreserves nieuw beleid/investeringen |
|||||||||||||||||
Stimuleringsfonds Brainport |
66 |
- |
10 |
56 |
- |
- |
56 |
- |
- |
56 |
- |
- |
56 |
- |
- |
56 |
|
Doelreserve gebiedsontwikkeling Citycentrum |
- |
- |
- |
- |
6.000 |
- |
6.000 |
- |
- |
6.000 |
- |
- |
6.000 |
- |
- |
6.000 |
|
Doelreserve woningbouwstimulans |
- |
1.183 |
- |
1.183 |
- |
- |
1.183 |
- |
- |
1.183 |
- |
- |
1.183 |
- |
- |
1.183 |
|
Doelreserve verbetering fysieke leefomgeving |
- |
- |
- |
- |
5.060 |
- |
5.060 |
2.713 |
390 |
7.383 |
1.971 |
- |
9.354 |
2.263 |
2.285 |
9.332 |
|
Dekk.res.tijdelijke huisvestingslocaties |
297 |
- |
13 |
284 |
- |
13 |
270 |
- |
13 |
257 |
- |
13 |
244 |
- |
13 |
231 |
|
Doelres. energietransitie gebouwde omgev.2023-2026 |
1.660 |
- |
400 |
1.260 |
- |
600 |
660 |
- |
- |
660 |
- |
- |
660 |
- |
- |
660 |
|
Totaal bestemmingsreserves |
23.430 |
2.160 |
1.395 |
24.195 |
12.059 |
1.862 |
34.392 |
4.110 |
1.782 |
36.720 |
2.978 |
1.551 |
38.147 |
5.555 |
3.949 |
39.753 |
|
TOTAAL RESERVES |
101.103 |
20.631 |
15.480 |
106.254 |
13.485 |
13.606 |
106.132 |
7.468 |
2.825 |
110.776 |
3.914 |
1.551 |
113.138 |
12.228 |
4.845 |
120.521 |
|
Stand en verloop van de voorzieningen
Terug naar navigatie - Uiteenzetting financiële positie - Stand en verloop van de voorzieningenBedragen (x € 1.000) |
1-1-2026 |
1-1-2027 |
1-1-2028 |
1-1-2029 |
1-1-2030 |
1-1-2031 |
||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Naam voorziening |
saldo |
+ |
-/- |
saldo |
+ |
-/- |
saldo |
+ |
-/- |
saldo |
+ |
-/- |
saldo |
+ |
-/- |
saldo |
Onderhoud eigendommen (incl. sport) |
1.340 |
1.962 |
1.957 |
1.345 |
1.962 |
1.674 |
1.632 |
1.962 |
2.333 |
1.261 |
1.962 |
2.013 |
1.210 |
1.962 |
2.015 |
1.157 |
Onderhoud wegen |
3.136 |
1.562 |
1.787 |
2.912 |
1.562 |
2.578 |
1.896 |
1.562 |
1.870 |
1.588 |
1.562 |
1.870 |
1.280 |
1.562 |
1.870 |
972 |
Overige |
||||||||||||||||
Vervangingsreserve riolen |
10.331 |
1.751 |
7.201 |
4.880 |
1.745 |
1.000 |
5.625 |
1.773 |
1.000 |
6.398 |
1.801 |
1.309 |
6.889 |
1.830 |
1.753 |
6.967 |
Egalisatievoorziening rioolheffing |
1.095 |
595 |
349 |
1.341 |
63 |
476 |
928 |
62 |
448 |
543 |
62 |
368 |
237 |
62 |
300 |
- |
Egalisatievoorziening afvalstoffenheffing |
681 |
44 |
76 |
650 |
- |
182 |
468 |
- |
172 |
296 |
- |
169 |
128 |
- |
128 |
0- |
Voorziening wethouderspensioenen |
5.435 |
- |
81 |
5.353 |
- |
82 |
5.271 |
- |
84 |
5.187 |
- |
84 |
5.104 |
- |
85 |
5.019 |
Voorziening verlofsparen |
444 |
70 |
- |
514 |
70 |
- |
584 |
70 |
- |
654 |
70 |
- |
724 |
70 |
- |
794 |
Voorziening verlofsaldi |
805 |
- |
- |
805 |
- |
- |
805 |
- |
- |
805 |
- |
- |
805 |
- |
- |
805 |
Voorziening RVU (Regeling Vervroegde Uittreding) |
215 |
2 |
- |
217 |
- |
- |
217 |
- |
- |
217 |
- |
- |
217 |
- |
- |
217 |
TOTAAL VOORZIENINGEN |
23.483 |
5.985 |
11.451 |
18.016 |
5.402 |
5.993 |
17.426 |
5.429 |
5.906 |
16.949 |
5.458 |
5.812 |
16.594 |
5.486 |
6.150 |
15.930 |
EMU-saldo
Terug naar navigatie - Uiteenzetting financiële positie - EMU-saldoHet EMU-saldo geeft samen met de geprognosticeerde balans inzicht in de verwachte ontwikkeling van de financiële positie van de gemeente.
Het EMU-saldo is het verschil tussen de inkomsten en uitgaven van een jaar. Daarbij tellen alleen de daadwerkelijke geldstromen mee. Boekhoudkundige posten, zoals afschrijvingen en waardemutaties, blijven buiten beschouwing. Het EMU-saldo laat daarmee zien of de gemeente in een jaar meer geld uitgeeft dan er binnenkomt, of juist geld overhoudt.
Het EMU-saldo geeft een beeld van de ontwikkeling van de liquiditeitspositie, het eigen vermogen en de schulden van de gemeente. Daarom is het een belangrijk aanvullend financieel kengetal.
Het EMU-saldo speelt ook een rol bij de Europese afspraken over gezonde overheidsfinanciën. Om gemeenten inzicht te geven in hun aandeel in deze afspraken, publiceert het ministerie van BZK jaarlijks individuele EMU-referentiewaarden in de septembercirculaire. Deze referentiewaarde is geen norm, maar een richtbedrag dat aangeeft welk aandeel een gemeente heeft in de gezamenlijke tekortnorm van alle gemeenten en provincies.
Volgens de septembercirculaire 2025 bedraagt de individuele EMU-referentiewaarde voor de gemeente Veldhoven in 2026 € 8.886.
Omschrijving |
2025 |
2026 |
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
(x € 1.000) |
|||||||||||||
Volgens rekening |
Volgens meerjarenraming in begroting |
Volgens meerjarenraming in begroting |
Volgens meerjarenraming in begroting |
Volgens meerjarenraming in begroting |
Volgens meerjarenraming in begroting |
||||||||
1. |
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c) |
10.638 |
5.151 |
-121 |
4.643 |
2.362 |
7.384 |
||||||
2. |
Mutatie (im)materiële vaste activa |
9.141 |
39.958 |
68.262 |
28.507 |
18.608 |
57.372 |
||||||
3. |
Mutatie voorzieningen |
2.961 |
-5.467 |
-591 |
-477 |
-355 |
-664 |
||||||
4. |
Mutatie voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie) |
-16.570 |
18.462 |
-8.571 |
-19.434 |
3.609 |
-2.680 |
||||||
5. |
Verwachte boekwinst bij verkoop effecten en verwachte boekwinst bij verkoop (im)materiële vaste activa |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||||||
Berekend EMU-saldo |
21.028 |
-58.735 |
-60.403 |
-4.907 |
-20.209 |
-47.972 |
|||||||
Geprognosticeerde balans
Terug naar navigatie - Uiteenzetting financiële positie - Geprognosticeerde balansOnderstaand overzicht toont de geprognosticeerde balans van de begroting en meerjarenraming. Hiermee krijgen we inzicht in de verwachte ontwikkeling van de financiële positie van de gemeente. De balans laat onder meer zien hoe investeringen, reserves, voorzieningen, schulden en de financieringsbehoefte zich in de komende jaren ontwikkelen.
Bedragen (x € 1.000) |
Rek. |
Begr. |
Begroting |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|
2025 |
2026 |
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
|
Activa |
||||||
Immateriele vaste activa |
2.908 |
7.033 |
10.014 |
9.985 |
9.957 |
9.929 |
Materiele vaste activa |
175.490 |
211.322 |
276.604 |
305.140 |
323.775 |
381.176 |
Leningen woningcorporaties |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Leningen aan overige verbonden partijen |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Overige uitzettingen |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
8 |
Overige langlopende leningen |
4.972 |
6.363 |
7.435 |
8.452 |
8.508 |
8.046 |
Overige financiële vaste activa |
175 |
175 |
175 |
175 |
175 |
175 |
Financiele vaste activa |
5.155 |
6.546 |
7.619 |
8.636 |
8.691 |
8.229 |
Totaal vaste activa |
183.553 |
224.902 |
294.236 |
323.761 |
342.424 |
399.334 |
Overige grond- en hulpstoffen |
228 |
228 |
228 |
228 |
228 |
228 |
Onderhanden werk waaronder gronden in exploitatie |
28.732 |
47.194 |
38.623 |
19.189 |
22.798 |
20.118 |
Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar |
72.088 |
5.049 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Liquide middelen |
539 |
200 |
200 |
200 |
200 |
200 |
Overlopende activa |
19.221 |
10.000 |
10.000 |
10.000 |
10.000 |
10.000 |
Totaal vlottende activa |
120.808 |
62.671 |
49.051 |
29.617 |
33.226 |
30.546 |
Totaal activa |
304.361 |
287.573 |
343.287 |
353.378 |
375.650 |
429.880 |
Passiva |
||||||
Eigen vermogen |
101.103 |
106.254 |
106.132 |
110.775 |
113.138 |
120.521 |
Voorzieningen |
23.483 |
18.016 |
17.426 |
16.949 |
16.594 |
15.930 |
Vaste schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of langer |
129.275 |
114.495 |
149.714 |
188.286 |
200.107 |
246.429 |
Totaal vaste passiva |
253.861 |
238.766 |
273.272 |
316.010 |
329.839 |
382.881 |
Totaal vlottende passiva |
50.500 |
48.807 |
70.015 |
37.368 |
45.810 |
46.999 |
Totaal passiva |
304.361 |
287.573 |
343.287 |
353.378 |
375.650 |
429.880 |